PARİS’İN SOKAKLARI VE CAFÉ’LERİ

Paris’in hemen hemen her sokağında anlatacak bir öyküsü ya da gösterecek ilginç birşeyi olan Cüneyt Ayral ile gezmeye ne dersiniz…

1. Gün: Üçbuçuk saati aşan bir yolculuğun ardından Paris’e vardınız, sizi rehberiniz Cüneyt Ayral hava alanında karşılıyor ve otelinize kadar yol boyunca şehir hakkında bildiğiniz ya da bilmediğiniz konularda aklına gelenleri anlatıyor.

Otelinize yerleşip biraz dinlendikten sonra, Paris’teki ilk gününüzü Marais Mahallesinde geçiriyorsunuz. Görecek, dinleyecek o kadar çok şey var ki… Akşam yemeğini yine Marais de minik bir meydanda Sovan Çorbası ile başlayan bir menü ile yiyorsunuz.

2. Gün: Paris turistler için geç uyanan bir şehirdir, o nedenle siz de saat 10.30 gibi otelden ayrılıp sabah kahvesi için Ayral’ın sizin için seçtiği bir caféye gidiyorsunuz. Bugün St Germain de Pres deki ilginç sokaklar, anılar, mağazalar sizi bekliyor. Öğlen yemeğini abartmıyorsunuz ve krep yiyerek geçiştirip, akşam yemeği için midenizde yer ayırıyorsunuz, ama elbette sıcak çikolata içmeyi ihmal etmeden. Öğlenden sonra saat 18.00 sularında otele dönüp biraz dinlenip, akşam yemeği için hazırlanıyoruz ve akşamımızı gurubun arzusuna göre ya bir şarap mahzeninde ya da bir bistroda geçiriyoruz.

3. Gün: Paris gezisinin bu son gününde Ayral size şehrin “mahallelerini” gezdiriyor. Özellikle İstanbul’da ve Ankara’da günden güne yok olmaya başlayan “Mahalle” anlayışının Paris’te nasıl yaşatılmakta olduğunu göreceğimiz bu gezimiz sırasında şehrin acı – tatlı anılarını da Ayral’dan dinleyeceğiz. Bugün öğlenden sonra biraz da alış – veriş için zamanımız olacak… Öğlen yemeğini bir caféde yiyeceğiz ama akşam için Ayral’ın önerisine kulak vereceğiz…

4. Gün: Bugün yolculuk günümüz, toparlanıp hava alanına gitmeliyiz!

Bu turumuz 6-10 kişilik guruplar içindir, yürüyerek ve otobüs – metro ile yapılabileceği gibi, minibüs ile de yapılması olasıdır.

PARİS’TE STREET ART VE GRAFFİTİ

Çağdaş sanat dalları arasında, günden güne daha çok önem kazanmaya başlayan Streetart & Graffiti Türkiye’de yavaş yavaş bilinir olmaya başladıysa da henüz gereken ilgiyi ve özeni göremiyor. 2014 Ağustos ayında İstanbul Pera Müzesi’nde açılmış olan “Duvarların Dili” adlı serginin küratörü Roxane Ayral, rehberimizin kızı. Cüneyt Ayral bu serginin çalışmaları sırasında kızından o kadar çok şey öğrenmiş ve o kadar çok ünlü sanatçıyla tanışmış ki, şimdi onları sizinle paylaşmak istiyor. Yeni Rönesans da diyebileceğimiz bu sanat dalı Paris’te belediyeler tarafından özenle korunuyor.

1. Gün: Rehberiniz sizi hava alanından karşılayıp otelinize kadar refakat ediyor. Otele yerleşip kendimizi Paris’in sokaklarına bıraktığımızda, biraz sokakları dolaşıp street art & graffitinin şehirde nasıl yaygınlaşmış olduğuna tanıklık ediyoruz ve akşam yemeğine kadar farklı sokaklarda avarelik ediyoruz. Akşamleyin genellikle Fransızların tercih ettikleri bir Bistro’da, açık şarap eşliğinde yemeğimizi yeyip dinlenmeye çekiliyoruz çünkü ertesi günümüz yorucu…
2. Gün: Paris’in doklarından başlayarak şehrin 13 üncü bölgesindeki streetart & graffiti örneklerini ayrıntılı olarak geziyoruz ve akşamın yorgunluğunu bir kadeh birşeyler içerek giderdikten sonra Seine nehrinin kenarında bir bistroda akşam yemeğimizi yeyip, yorgun argın yatıp uyuyoruz.

3. Gün: Bu günümüz İlle St. Louise de kahvaltı ile başlıyor. Paris’in içindeki ÇİN ülkesinde devam ediyoruz gezimize ve sokak sanatçıları için ayrılmış özel bir sokağı geziyoruz. Öğlenden sonra şehrin çeşitli yerlerine dağılmış olan Streetart & Graffiti galerilerini ziyaret ediyoruz ve belki de Ayral’ın bizim için hazırladığı bir sürprize katılıyoruz. (Bu sürpriz sanatçıların Paris’te olup olmalaları ile bağlantılıdır) Akşam yemeğimizi bir şarap kavında yiyebiliriz…

4. Gün: Bugün yolculuk günümüz, toparlanıp hava alanına gitmeliyiz!

Bu turumuz 6-10 kişilik guruplar içindir, yürüyerek ve otobüs – metro ile yapılabileceği gibi, minibüs ile de yapılması olasıdır.

PARİS GURME TURU

Gurme turu denildiğinde herkesin aklına çok yıldızlı lokantalarda, pahalı şaraplar eşliğinde yemekler yenildiği geliyor. Oysa “Sizin İçin Pişirdiler” ve “El Çabukluğu Marifet” (Oğlak yayınları) adlı iki yemek kitabının yazarı olan rehberimiz Cüneyt Ayral’ın Paris Gurme Turu hayli farklı. Ayral bu tura katılanların özellikle yemek yapmayı, mutfağı, yemek kültürünü sevenler olduğunu düşünüyor.

1. Gün: Rehberimiz ile hava alanında buluşup otelimize gidiyoruz, yerleşip biraz dinlendikten sonra Marais mahallesindeki cafélerde gezinmeye başlıyoruz. Hispanik bir barda şarabımızı içtikten sonra, minnacık bir lokantada akşam yemeğimizi yiyoruz, hazmetmek için biraz daha yürüyüş yapıp ertesi güne zinde olabilmek için istirahat ediyoruz.

2. Gün: Bugün gurme bir gün! Sabah kahvaltımızı Café de Flore da ettikten sonra, şehrin ve belki de Avrupa’nın en şanlı bakkalına gidiyoruz. Oradan, halkın alış veriş ettiği bir mahalleye geçip rehberimizin yıllardır alış – verişe gittiği peynirciyi ziyaret ediyoruz ve öğlen yemeği için salataları ile ünlü bir caféyi seçiyoruz. Yemekten sonra hemen cafénin karşısındaki bir mutfak levazımatçısında hayli zaman geçirip, şehrin ünlü yemek kitapçısına geçiyoruz. Kitapçının ardından fuagracıya gidip otelimize gidiyoruz, biraz dinlenelim ki, akşam yemeğinin tadı çıksın…

3. Gün: Vosges meydanındaki bir caféde kahvaltı ederek başlıyor bugün. Paris’in etnik mutfakları ile de ünlü olduğunu unutmadan yolumuza devam ediyoruz, çünkü öğlene kadar caféleri dolaşacak, pastanın en güzel yapıldığı, makaronun ilk üretildiği yerleri dolaşıp akşama doğru bir Çin Marketine gideceğiz ve akşam yemeğimizi de bir Çin lokantasında yiyeceğiz (ya da Vietnam), yasemin çayı eşliğindeki bu akşam yemeğinde içki içmeyip, yemekten sonra bir bara gideceğiz ve gezimizi böyle noktalayacağız.

4. Gün: Bugün yolculuk günümüz, toparlanıp hava alanına gitmeliyiz!

Bu turumuz 6-10 kişilik guruplar içindir, yürüyerek ve otobüs – metro ile yapılabileceği gibi, minibüs ile de yapılması olasıdır.

Bu tura katılanlardan domuz eti yemeyenlerin kaç kişi olduğunu önceden bilmemiz gerekiyor, ona göre mekân ve menü seçilecek


PARİS’İN MEZARLIKLARI

Paris’in altında birkaç tane daha şehir olduğunu biliyor muydunuz? Bunlardan bir tanesi de “Catacombes” dur. Yerin yedi kat altındaki ünlü mezarlık… Rehberimiz Cüneyt Ayral bize ünlülerin yaşamış ve ölmüş oldukları mekânlardan tutun, 2inci dünya savaşında öldürülmüş gençlerin vuruldukları yerlere ve diğer anıtsal mezarlara kadar tüm tarihin tanıklığını gezdiriyor. Paris’in mezarlılları tarihe ışık tutuyor.

1. Gün: Rehberimiz ile hava alanında buluşup otelimize gidiyoruz. Yerleşip biraz dinlendikten sonra, Paris sokaklarında ki ölümleri, yaşanmışlıkları izliyoruz. Akşam yemeğinden sonra zorlu bir ertesi gün için dinlenmeye çekliyoruz.

2. Gün: Napoleon Bonaparte’ın anıt mezarı ile başlıyor günümüz ve randevu saatimize göre Catacombes’a gidiyoruz (Kalp rahatsızlığı olanlar ve yaşlılar için önerilmez). Oradan çıktıktan sonra şehrin en ünlü mezarlığı olan Père Lachaise’e geçiyoruz. Cannes Filim festivalinde Türkiye’den ilk ödülü almış olan Yılmaz Güney’in genç yaşında yitirdiğimiz Ahmet Kaya’nın mezarları dahil pek çok ünlünün mezarını ziyaret edip anıtsal mezarları geziyoruz. Eğer Catacombes’a gitmemişsek ya da gidememişsek, Panteon’u ziyaret ediyoruz.

3. Gün: Sabah kahvaltımızın ardından Montmartre Mezarlığı’na geçiyoruz. Pek çok ünlünün istirata ettiği bu mearlığı gezdikten sonra, artık biraz kafamızı dağıtmamız gerektiğini düşünerek, ünlü ses sanatçısı Edith Piaf’ın ilk şarkı söylediği derbeder yere gidip öğlen yemeğimizi yiyoruz (Cumartesi ya da Pazar gününe denk gelmesi gerekiyor aksi halde evini – müzesini ziyaret edebiliriz). Eğer birgün önce gezmemişsek yada gezimiz hafta sonuna denk gelmemiş ise Panteon’a gidiyoruz. Ardından Paris’ten ne alıp götürebilirim sorusunun cevabını bulabilmek adına bir müze-mağazaya gidiyoruz, bu sefer göreceğimiz ölmüş ama yaşatılan hayvanlar… Akşam yemeği için gurubun canı ne çekiyorsa ona göre bir yer seçiyoruz…

4. Gün: Bugün yolculuk günümüz, toparlanıp hava alanına gitmeliyiz!

Bu turumuz 6-10 kişilik guruplar içindir, yürüyerek ve otobüs – metro ile yapılabileceği gibi, minibüs ile de yapılması olasıdır.

The roads and cafés of Paris

What would you say to travelling with Cuneyt Ayral through the streets of Paris with his entertaining and near endless interesting stories?

Day 1: After a three-and-a-half-hour flight you arrive in Paris, and your guide Cuneyt Ayral welcomes you at the airport. On the way to your hotel, Cuneyt will tell you interesting stories about this wonderful city.

After you get settled into your hotel and rest for a bit, your first day in Paris will be spent in the Marais Neighborhood. There are so many wonderful sights to see in this beautiful neighborhood. Dinner will also be eaten in Marais, where you will enjoy a lovely meal starting with an authentic French Onion Soup.

Day 2: Life for tourists in Paris begins slightly later than other cities. That’s why on our second day you will leave the hotel around 10.30am to go to a café specifically selected for you by Cuneyt. Today’s activities include taking a stroll through the interesting streets of St Germain de Pres where you will come across some very authentic boutiques. You will have a light lunch (French crepe) as to leave ample room for dinner, however you will certainly not be skipping the hot chocolate. Around 18.00 in the afternoon, you will return to the hotel to rest and prepare for dinner. According to the wishes of the group, the dinner will either take place in a lovely wine cellar setting or a nice French bistro.

Day 3: On your third day in Paris, Cuneyt will be taking you around the city to some special neighborhoods he’s chosen. During this trip, you will witness how the integral feeling of neighborhoods is kept alive in Paris as opposed to the ever disappearance of similar neighborhoods in Istanbul and Ankara, and Cuneyt will tell you the sweet, interesting and bitter stories of this wonderful city. In the afternoon, you will have some time for shopping, after having lunch in a café. Dinner plans will be provided for you in the evening.

Day 4: Unfortunately, the trip has come to end, and it’s time to pack up your bags. Cuneyt will take you to the airport, for final goodbye’s.

** This tour is for groups of 6 to 10 people and will involve walking, use of the bus and the metro and may contain travel in a minibus.

 

Street Art and Graffiti in Paris

Graffiti and Street art are a form of modern that is becoming increasingly popular all around the world, and unfortunately doesn’t receive the attention it deserves in Turkey. The art installation opened in August 14th at the Istanbul Pera Museum called, “The Voice of the Walls” was curated by the tour guide’s daughter, Roxanne Ayral. Through his daughter’s deep understanding and knowledge about this art, Cuneyt was able to learn a great deal and meet some of the leading artists around the world in this sector, and he want to share his knowledge with you. This new art form, which is being referred to as “New Renaissance” is being protected closely by the government in Paris.

Day 1: After meeting your guide at the Airport, you are escorted to your hotel where you can get settled in and have a quick rest. Once your rested you can head out to the streets of Paris, where your guide will begin showing you around and telling you about the origins of Street Art and Graffiti and their impact on the city of Paris. At night, you will be taken to a Bistro frequented by the locals and have a meal accompanied with wine, after which you can go back to your hotel to rest as the next day will be tiring.

Day 2: Your day will begin in the docks of Paris, where you will explore the 13th district of the city and the Street Art found in this area in great detail. At night, you will enjoy a bottle of wine and some great food in a wonderful Bistro on the side of Seine river, followed by a nice relaxing sleep.

Day 3: Our third day together starts with breakfast in the district of St. Louise. We will explore the massive China Town and visit a street that is specifically reserved for artists of the city. In the afternoon, we will have a chance to visit a variety of Street art & Graffiti museums that are scattered around the city, and have a chance to participate in the surprise your guide may have organized. (The surprise availability depends on the availability of artists in the city). We can also choose to have dinner in a wonderful wine cellar.

Day 4: The trip has come to an end and it’s time to pack up and head to airport.

* This trip is designed for groups of 6-10 people, the tour will consist of walking and travel by bus, metro and a private shuttle.

 

Paris Gourmet Trip

When someone says “Gourmet Trip”, this usually conjures up images of dining in expensive multi Michelin starred restaurants while sipping expensive vines. However a gourmet tour with Cuneyt Ayral – author of two cookbooks “Sizin Icin Pisirdiler” and “El Cabuklugu Marifet”, is something out of the ordinary.

Day 1: After meeting your guide at the Airport, you are escorted to your hotel where you can get settled in and have a quick rest. After this you will to the district of Marais, where you will begin visiting the wonderful cafes. After sipping wine in a Hispanic bar, you will be taken to a very small local restaurant where you will have an exquisite dinner, followed after by a short stroll in the streets. The night will end here so that you may return to your hotel and be well rested for the activities of the following day.

Day 2: Today is a gourmet day. We will have our breakfast in Café de Flore, followed by a trip to what may be the cities or Europe’s most glorious market. From there we will proceed to go to a neighborhood market and visit a Cheese Shop that our guide has patronized for many years. A café specializing in light salads will be selected for lunch, followed by a trip to the city most famous Bookstore specializing in cookbooks. After the bookstore, we will visit a spot renowned for its foie gras, and head to the hotel. Better to rest a bit to truly enjoy your dinner.

Day 3: The trip has come to an end and it’s time to pack up and head to airport.

* This trip is designed for groups of 6-10 people, the tour will consist of walking and travel by bus, metro and a private shuttle.

* All those participating in this tour that do not eat pork should advise to Guide prior to the trip so that arrangements for food and venues can be made beforehand.

 

Cemeteries of Paris

Did you know that under Paris there are several more underground hidden cities? One of the most famous of which is the “Catacombs” – the cemetery that’s 7 floors underground. Our guide Cuneyt Ayral will take you through time and show you the places where the rich and famous once lived and died, where young soldiers from the second World War were killed and more significant burial grounds around the city. The cemeteries of Paris hold a beacon of light to history itself.

Day 1: After meeting your guide at the Airport, you are escorted to your hotel where you can get settled in and have a quick rest. After your rest, we will take to the streets where you will get a glimpse of history and see where people lived and died. After a delicious meal, you will have to rest for the busy day ahead.

Day 2: Our day begins with a visit to the burial ground of Napoleon Bonaparte after which we will proceed to the Catacombs depending on our rendezvous time. (The Catacombs are not recommended for those with heart conditions and/or seniors). After the Catacombs we will travel to the most famous cemetery in Paris – Pere Lachaise. From the first Turkish award winner at the Cannes Film Festival, Yilmaz Guney, to Ahmet Kaya, the cemeteries of Paris are home to all types of celebrities. If we didn’t or weren’t able to visit the Catacombs, we will instead visit the Panteon.

Day 3: After a hearty breakfast, we will be heading to Montmartre cemetery. After visiting the resting place of a variety of famous people, it’s time to lighten the mood, so we will head to lunch at the location where the famous vocal artist Edith Piaf began his career singing. (This has to be on a Saturday or Sunday otherwise we can visit his house or museum) If we didn’t visit it the day before, we will be visiting the Panteon. After this, so that you don’t have to worry about what to buy and bring back from your trip to Paris, we will visit a museum/studio. Dinner plans are flexible and we can make reservations depending on what the group wants.

Day 4: The trip has come to an end and it’s time to pack up and head to airport.

* This trip is designed for groups of 6-10 people, the tour will consist of walking and travel by bus, metro and a private shuttle.