FRANSIZ RİVİERASI – CÔTE D’AZUR TURU

1. Gün: Nice Havalimanında misafirlerimizin karşılanması ve özel araç ile otele transfer.

Check-in işlemlerinin ardından kısa bir dinlenmeden sonra saat 16:00’da otelimizden ayrılıyor ve ünlü ressam Matisse’in evini ziyarete gidiyoruz.

Çok büyük bir arazide yer alan bu müzede Matisse’in paha biçilmez eserlerini görecek ve ressamın Fransız Riviera’sı ile olan öyküsünü Cüneyt Ayral’ın yorumlarıyla öğreneceksiniz.

Matisse Müzesi gezisinin ardından akşam yemeği için kent merkezine dönüyor ve kentin en ünlü ve leziz pizzalarının yapıldığı 3 restorandan birine gidiyoruz. Uzun yıllar İtalya’nın bir parçası olarak yaşamış olan Nice şehrinde pizza İtalya’dan farksızdır.

Geceleme otelimizde.

2. Gün: Otelde kahvaltının ardından, saat 9:30’da Monaco’da şehir turu için özel aracımızla hareket.

Lüks alışveriş mağazaları, muhteşem mimarisi ile sizleri etkileyecek bu şehirde öğle yemeğimizi Café de Paris’de yedikten sonra İtalya’ya San Remo kentine doğru 15:00’te hareket ediyoruz. Burada giyim eşyasından yerel tüketim malzemelerine ve hediyeliklere çok çeşitli ürünü Fransa’ya oranla daha ucuza satın alabileceksiniz.

San Remo şarkı festivalinin gerçekleştirildiği ünlü Ariston Sineması göreceğimiz mekânlar arasında.

San Remo limanında keyifli bir aperitif sonrası 19 :30’da sahil boyunu takip ederek akşam yemeğimizi yemek üzere Bordighera kentine doğru hareket ediyoruz.

Yemeğimizi Cüneyt AYRAL’ın müdavimi olduğu bir lokantasında yiyeceğiz.

3 kuşaktır babadan oğula işletilen bu deniz ürünleri restoranında kusursuz

ve son derece sıcak bir ağırlamanın yanısıra, yiyecekleriniz de aklınızda yer edecektir. Yemeğimize, İtalyanların ünlü Chianti şarapları eşlik edecek…

Yemeğin ardından, otelimize transfer ve hakedilmiş bir uyku otelimizde

3. Gün: Otelimizde kahvaltının ardından, kültür ve sanatla içiçe bir gün geçirmek üzere deniz kıyısından uzaklaşıp Nice’in sırtlarına, Saint Paul de Vence kasabasına doğru saat 9:00’da hareket ediyoruz.

Her bir taşından sanat akan bu kasabada, tipik bir ortaçağ mimari dokusunda yürüyeceğimiz dar arnavut kaldırımlı sokaklarda sağlı sollu sayısız artist atölyesi görebilir, sanatçıların kendileriyle sohbet edebilir, eserlerini atölye fiyatına edinebilirsiniz.

Bazı sanatçıların öykülerini Cüneyt AYRAL’dan dinleme ayrıcalığı da ayrı bir keyif unsuru…

Saat 12:00’de öğle yemeğimizi bu kentin girişinde bulunan çok ünlü bir restoranda yiyeceğiz. Bu restoranın gastronomik menüsünün yanısıra içinde ve muazzam manzaralı bahçesinde bulunan tüm sanat eserlerinin orjinal olması en büyük özelliklerindendir.

Saat 13:30’da Picasso’nun yaşayıp, kentin ekonomik işleyişine damgasını vurduğu Vallauris kasabasına doğru hareket ediyoruz.

Vallauris, Picasso’nun yol göstermesi ile toprak seramik tasarım ve üretimi üzerine yoğunlaşmış bir kasabadır. Kentin en eski atölyesini gezecek sanatçı ustalarından seramik sanatı üzerine değerli bilgiler edineceksiniz. Tek parça olarak üretilen işlerden de atölye fiyatına edinmeniz mümkün olacaktır.

  • Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error
  • Nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur
  • Accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis
  • Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque

Saat 15:30’da Antibes şehrine doğru hareket ediyoruz. Picasso müzesini ziyaret ettikten sonra Cüneyt AYRAL’ın bu kent ve Osmanlı tarihi hakkında anlatacaklarını dinleyerek eski kent sokaklarında, limana kadar keyifli bir yürüyüş yapıyoruz.

Saat 19:00’da hafif bir akşam yemeği yemek üzere Cannes şehrine doğru hareket edeceğiz.

Konaklama otelimizde.

4. Gün: Otelimizde kahvaltının ardından yürüyerek eski Nice’e doğru yola çıkıyoruz.

Eski Nice sokaklarında Cüneyt AYRAL’ın anılarını paylaşarak çok renkli bir yolculuğa çıkıyor, tanıdığı sanatçıların atölyelerine uğrayıp, bölgenin özelliği olan sarı taşlardan inşaa edilmiş binalar arasında yerel ürünler satan dükkanlarda molalar vererek.keyifle dolaşıyoruz.

Önemli duraklarımızdan birisi zeyini ile ünlü yörenin zeytinyağı değirmeni.

Zeytine dair her türlü ürünün yapılışını görebileceğiniz bu gezi sırasında birbirinden leziz, zeytinli hardal, değişik aromalı yeşil ve siyah zeytin ezmeleri, çok çeşitli zeytinyağı türleri gibi yerel ürünleri tadacağız, dileyenler satın alabilirler elbette.

Serbest yiyeceğimiz öğle yemeğinden sonra saat 15:00’te bir başka kültür ve sanat kasabası olan Mougins’e doğru hareket ediyoruz.

Sayısız sanat galerisi ve ortaçağ mimarisinin tüm özelliklerini korumuş sokakları, sırtlarından göreceğiniz nefes kesen manzaraları ile Mougins’de vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile…

Akşam yemeğini Mougins’de yiyoruz ve otelimize dönüyoruz.

Konaklama otelimizde.

5. Gün: Bu kez otelimizden kahvaltı etmeden ayrılıyor ve Villefranche sur Mer kasabasının deniz kıyısındaki restoranlardan birinde bruch yaptıktan sonra havalimanına hareket ediyoruz.