PARİS’İN SOKAKLARI VE CAFÉ’LERİ

Paris’in hemen hemen her sokağında anlatacak bir öyküsü ya da gösterecek ilginç birşeyi olan Cüneyt Ayral ile gezmeye ne dersiniz…

1. Gün: Üçbuçuk saati aşan bir yolculuğun ardından Paris’e vardınız, sizi rehberiniz Cüneyt Ayral hava alanında karşılıyor ve otelinize kadar yol boyunca şehir hakkında bildiğiniz ya da bilmediğiniz konularda aklına gelenleri anlatıyor.

Otelinize yerleşip biraz dinlendikten sonra, Paris’teki ilk gününüzü Marais Mahallesinde geçiriyorsunuz. Görecek, dinleyecek o kadar çok şey var ki… Akşam yemeğini yine Marais de minik bir meydanda Sovan Çorbası ile başlayan bir menü ile yiyorsunuz.

2. Gün: Paris turistler için geç uyanan bir şehirdir, o nedenle siz de saat 10.30 gibi otelden ayrılıp sabah kahvesi için Ayral’ın sizin için seçtiği bir caféye gidiyorsunuz. Bugün St Germain de Pres deki ilginç sokaklar, anılar, mağazalar sizi bekliyor. Öğlen yemeğini abartmıyorsunuz ve krep yiyerek geçiştirip, akşam yemeği için midenizde yer ayırıyorsunuz, ama elbette sıcak çikolata içmeyi ihmal etmeden. Öğlenden sonra saat 18.00 sularında otele dönüp biraz dinlenip, akşam yemeği için hazırlanıyoruz ve akşamımızı gurubun arzusuna göre ya bir şarap mahzeninde ya da bir bistroda geçiriyoruz.

3. Gün: Paris gezisinin bu son gününde Ayral size şehrin “mahallelerini” gezdiriyor. Özellikle İstanbul’da ve Ankara’da günden güne yok olmaya başlayan “Mahalle” anlayışının Paris’te nasıl yaşatılmakta olduğunu göreceğimiz bu gezimiz sırasında şehrin acı – tatlı anılarını da Ayral’dan dinleyeceğiz. Bugün öğlenden sonra biraz da alış – veriş için zamanımız olacak… Öğlen yemeğini bir caféde yiyeceğiz ama akşam için Ayral’ın önerisine kulak vereceğiz…

4. Gün: Bugün yolculuk günümüz, toparlanıp hava alanına gitmeliyiz!

Bu turumuz 6-10 kişilik guruplar içindir, yürüyerek ve otobüs – metro ile yapılabileceği gibi, minibüs ile de yapılması olasıdır.


PARİS’TE STREET ART VE GRAFFİTİ

Çağdaş sanat dalları arasında, günden güne daha çok önem kazanmaya başlayan Streetart & Graffiti Türkiye’de yavaş yavaş bilinir olmaya başladıysa da henüz gereken ilgiyi ve özeni göremiyor. 2014 Ağustos ayında İstanbul Pera Müzesi’nde açılmış olan “Duvarların Dili” adlı serginin küratörü Roxane Ayral, rehberimizin kızı. Cüneyt Ayral bu serginin çalışmaları sırasında kızından o kadar çok şey öğrenmiş ve o kadar çok ünlü sanatçıyla tanışmış ki, şimdi onları sizinle paylaşmak istiyor. Yeni Rönesans da diyebileceğimiz bu sanat dalı Paris’te belediyeler tarafından özenle korunuyor.

1. Gün: Rehberiniz sizi hava alanından karşılayıp otelinize kadar refakat ediyor. Otele yerleşip kendimizi Paris’in sokaklarına bıraktığımızda, biraz sokakları dolaşıp street art & graffitinin şehirde nasıl yaygınlaşmış olduğuna tanıklık ediyoruz ve akşam yemeğine kadar farklı sokaklarda avarelik ediyoruz. Akşamleyin genellikle Fransızların tercih ettikleri bir Bistro’da, açık şarap eşliğinde yemeğimizi yeyip dinlenmeye çekiliyoruz çünkü ertesi günümüz yorucu…
2. Gün: Paris’in doklarından başlayarak şehrin 13 üncü bölgesindeki streetart & graffiti örneklerini ayrıntılı olarak geziyoruz ve akşamın yorgunluğunu bir kadeh birşeyler içerek giderdikten sonra Seine nehrinin kenarında bir bistroda akşam yemeğimizi yeyip, yorgun argın yatıp uyuyoruz.

3. Gün: Bu günümüz İlle St. Louise de kahvaltı ile başlıyor. Paris’in içindeki ÇİN ülkesinde devam ediyoruz gezimize ve sokak sanatçıları için ayrılmış özel bir sokağı geziyoruz. Öğlenden sonra şehrin çeşitli yerlerine dağılmış olan Streetart & Graffiti galerilerini ziyaret ediyoruz ve belki de Ayral’ın bizim için hazırladığı bir sürprize katılıyoruz. (Bu sürpriz sanatçıların Paris’te olup olmalaları ile bağlantılıdır) Akşam yemeğimizi bir şarap kavında yiyebiliriz…

4. Gün: Bugün yolculuk günümüz, toparlanıp hava alanına gitmeliyiz!

Bu turumuz 6-10 kişilik guruplar içindir, yürüyerek ve otobüs – metro ile yapılabileceği gibi, minibüs ile de yapılması olasıdır.


PARİS GURME TURU

Gurme turu denildiğinde herkesin aklına çok yıldızlı lokantalarda, pahalı şaraplar eşliğinde yemekler yenildiği geliyor. Oysa “Sizin İçin Pişirdiler” ve “El Çabukluğu Marifet” (Oğlak yayınları) adlı iki yemek kitabının yazarı olan rehberimiz Cüneyt Ayral’ın Paris Gurme Turu hayli farklı. Ayral bu tura katılanların özellikle yemek yapmayı, mutfağı, yemek kültürünü sevenler olduğunu düşünüyor.

1. Gün: Rehberimiz ile hava alanında buluşup otelimize gidiyoruz, yerleşip biraz dinlendikten sonra Marais mahallesindeki cafélerde gezinmeye başlıyoruz. Hispanik bir barda şarabımızı içtikten sonra, minnacık bir lokantada akşam yemeğimizi yiyoruz, hazmetmek için biraz daha yürüyüş yapıp ertesi güne zinde olabilmek için istirahat ediyoruz.

2. Gün: Bugün gurme bir gün! Sabah kahvaltımızı Café de Flore da ettikten sonra, şehrin ve belki de Avrupa’nın en şanlı bakkalına gidiyoruz. Oradan, halkın alış veriş ettiği bir mahalleye geçip rehberimizin yıllardır alış – verişe gittiği peynirciyi ziyaret ediyoruz ve öğlen yemeği için salataları ile ünlü bir caféyi seçiyoruz. Yemekten sonra hemen cafénin karşısındaki bir mutfak levazımatçısında hayli zaman geçirip, şehrin ünlü yemek kitapçısına geçiyoruz. Kitapçının ardından fuagracıya gidip otelimize gidiyoruz, biraz dinlenelim ki, akşam yemeğinin tadı çıksın…

3. Gün: Vosges meydanındaki bir caféde kahvaltı ederek başlıyor bugün. Paris’in etnik mutfakları ile de ünlü olduğunu unutmadan yolumuza devam ediyoruz, çünkü öğlene kadar caféleri dolaşacak, pastanın en güzel yapıldığı, makaronun ilk üretildiği yerleri dolaşıp akşama doğru bir Çin Marketine gideceğiz ve akşam yemeğimizi de bir Çin lokantasında yiyeceğiz (ya da Vietnam), yasemin çayı eşliğindeki bu akşam yemeğinde içki içmeyip, yemekten sonra bir bara gideceğiz ve gezimizi böyle noktalayacağız.

4. Gün: Bugün yolculuk günümüz, toparlanıp hava alanına gitmeliyiz!

Bu turumuz 6-10 kişilik guruplar içindir, yürüyerek ve otobüs – metro ile yapılabileceği gibi, minibüs ile de yapılması olasıdır.

Bu tura katılanlardan domuz eti yemeyenlerin kaç kişi olduğunu önceden bilmemiz gerekiyor, ona göre mekân ve menü seçilecek


PARİS’İN MEZARLIKLARI

Paris’in altında birkaç tane daha şehir olduğunu biliyor muydunuz? Bunlardan bir tanesi de “Catacombes” dur. Yerin yedi kat altındaki ünlü mezarlık… Rehberimiz Cüneyt Ayral bize ünlülerin yaşamış ve ölmüş oldukları mekânlardan tutun, 2inci dünya savaşında öldürülmüş gençlerin vuruldukları yerlere ve diğer anıtsal mezarlara kadar tüm tarihin tanıklığını gezdiriyor. Paris’in mezarlılları tarihe ışık tutuyor.

1. Gün: Rehberimiz ile hava alanında buluşup otelimize gidiyoruz. Yerleşip biraz dinlendikten sonra, Paris sokaklarında ki ölümleri, yaşanmışlıkları izliyoruz. Akşam yemeğinden sonra zorlu bir ertesi gün için dinlenmeye çekliyoruz.

2. Gün: Napoleon Bonaparte’ın anıt mezarı ile başlıyor günümüz ve randevu saatimize göre Catacombes’a gidiyoruz (Kalp rahatsızlığı olanlar ve yaşlılar için önerilmez). Oradan çıktıktan sonra şehrin en ünlü mezarlığı olan Père Lachaise’e geçiyoruz. Cannes Filim festivalinde Türkiye’den ilk ödülü almış olan Yılmaz Güney’in genç yaşında yitirdiğimiz Ahmet Kaya’nın mezarları dahil pek çok ünlünün mezarını ziyaret edip anıtsal mezarları geziyoruz. Eğer Catacombes’a gitmemişsek ya da gidememişsek, Panteon’u ziyaret ediyoruz.

3. Gün: Sabah kahvaltımızın ardından Montmartre Mezarlığı’na geçiyoruz. Pek çok ünlünün istirata ettiği bu mearlığı gezdikten sonra, artık biraz kafamızı dağıtmamız gerektiğini düşünerek, ünlü ses sanatçısı Edith Piaf’ın ilk şarkı söylediği derbeder yere gidip öğlen yemeğimizi yiyoruz (Cumartesi ya da Pazar gününe denk gelmesi gerekiyor aksi halde evini – müzesini ziyaret edebiliriz). Eğer birgün önce gezmemişsek yada gezimiz hafta sonuna denk gelmemiş ise Panteon’a gidiyoruz. Ardından Paris’ten ne alıp götürebilirim sorusunun cevabını bulabilmek adına bir müze-mağazaya gidiyoruz, bu sefer göreceğimiz ölmüş ama yaşatılan hayvanlar… Akşam yemeği için gurubun canı ne çekiyorsa ona göre bir yer seçiyoruz…

4. Gün: Bugün yolculuk günümüz, toparlanıp hava alanına gitmeliyiz!

Bu turumuz 6-10 kişilik guruplar içindir, yürüyerek ve otobüs – metro ile yapılabileceği gibi, minibüs ile de yapılması olasıdır.